Historia klubu

Arka Albigowa – historia klubu

Piłka nożna w Albigowej popularna była od dziesięcioleci. Jednak zanim powstał klub sportowy zapaleńcy spotykali się na boisku szkolnym grając towarzysko między sobą. Przełomowy był 2001 rok, kiedy do rodzinnej Albigowej powrócił 13-krotny reprezentant Polski Wiesław Cisek. Na zebraniu wiejskim zgłoszono wniosek o utworzenie klubu sportowego oraz o wystąpienie do Starostwa Powiatowego w Łańcucie o przekazanie gruntów pod przyszły stadion. 21 października odbyło się spotkanie założycielskie klubu, na które przyszło ponad 60 osób. Spośród nich wybrano komitet założycielski w skład, którego weszli: Mariusz Szpunar, Elżbieta Ulman-Inglot, Maria Trojnar, Stanisław Kluz, Stanisław Bytnar, Marek Gierczak, Zbigniew Styś, Andrzej Lew, Mirosław Szela, Czesław Szczepański, Marcin Trojnar, Artur Rusin, Wiesław Cisek, Wojciech Kluz i Dariusz Ulman. Wybrano nazwę klubu: Ludowy Klub Sportowy Arka Albigowa, której pomysłodawcami byli ks. proboszcz Stanisław Grzywna i Maria Trojnar. Pierwszym prezesem został Mirosław Szela.

W 2002 roku, po wielu staraniach, przyznano 2,85 ha na cele sportowe w Albigowej. Rada Gminy Łańcut ujęła w wieloletnim planie inwestycyjnym budowę stadionu i przyznała na ten cel odpowiednie fundusze. Dzięki społecznemu zaangażowaniu działaczy Arki zaorano, a później posiano trawę na obszarze 1 ha (boisko treningowe). Treningi pod wodzą Wiesława Ciska odbywały się na boisku szkolnym, zaś mecze towarzyskie w Soninie. Widząc ogromny entuzjazm wśród młodzieży postanowiono zgłosić drużynę do gminnych rozgrywek o Puchar Wójta, w których zdobyli II miejsce. W sierpniu z funkcji prezesa zrezygnował Mirosław Szela z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Na jego miejsce wybrano Marię Trojnar.

W kwietniu 2003 roku Arka Albigowa została zarejestrowana w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej. Rok później zgłoszono drużynę trampkarzy starszych do rozgrywek ligowych o mistrzostwo klasy okręgowej. Ze względu na dużą ilość młodzieży chętnej do gry trener Wiesław Cisek zaprosił do współpracy jako drugiego trenera i doradcę Andrzeja Rupara. Od wiosny trwały prace nad główną płytą stadionu. Wypoziomowano teren, wykonano meliorację i posiano trawę.

Firma SZGNiG przekazała nam wysłużony, stalowy pawilon, który po remontach służy nam za szatnię do tej pory. Jesienią 2005 roku do rozgrywek ligowych została zgłoszona drużyna juniorów i trampkarzy. Dzięki nawiązanym kontaktom gościliśmy w Albigowej zespół z okolic ukraińskiego Stryja, który przyjechał do nas z rewizytą. Początkowo trawa na stadionie była koszona kosiarkami spalinowymi przez zawodników i działaczy klubu. Dopiero w lipcu 2005 roku Gmina zakupiła kosiarkę samojezdną.

4 marca 2006 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym nowym prezesem został Wiesław Cisek. Pełną parą ruszyły prace przygotowawcze przed otwarciem stadionu. Zostało wykonane ogrodzenie obiektu, zamontowano bramki na nowej płycie, wykonano ławki dla kibiców i postawiono blaszany garaż gospodarczy. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy pomagali przy przygotowaniu imprezy. 2 lipca 2006 roku, nastąpiło oficjalne otwarcie stadionu połączone z festynem rekreacyjno-sportowym. Od tej pory każda pierwsza niedziela lipca jest świętem sportu na albigowskim stadionie. Po imprezie rozpoczęto przygotowania drużyny seniorów powstałej na bazie juniorów. Prócz seniorów od rozgrywek zostały zgłoszone również dwie drużyny młodzieżowe: trampkarze starsi oraz juniorzy starsi.

Przed pierwszą rocznicą otwarcia stadionu obok boiska piłkarskiego własnymi siłami klub zdołał wybudować boisko do siatkówki plażowej. Po dwóch sezonach zmagań w B-klasie seniorzy Arki Albigowa awansowali do klasy A, w której walczą do dnia dzisiejszego.

Każdego roku Arka Albigowa bierze udział w rozgrywkach ligowych, w rozgrywkach o Puchar Wójta Gminy Łańcut, zimą w lidze halowej.

Obiekt Arki Albigowa jest dostępny dla każdego, więc bardzo często wieczorami wiele osób spotyka się na „piachu” pograć w plażówkę lub pokopać piłkę na boisku.

Arka Albigowa istnieje dzięki przyjacielskiej atmosferze i zaangażowaniu wielu działaczy gotowych do pracy społecznej.